Prahova: 11 turişti care au rămas blocaţi pe Valea Mărului din Azuga, recuperaţi de salvamontişti

Un grup de 11 turişti au rămas blocaţi, sâmbătă după-amiază, pe Valea Mărului din Azuga, fiind recuperaţi cu ajutorul corzilor de salvamontiştii solicitaţi să intervină în acest caz.



Potrivit datelor furnizate AGERPRES de Ciprian Goran, din cadrul formaţiei Azuga a Serviciului Salvamont Prahova, cei 11, între care se aflau şi minori, cel mai mic având 12 ani, au plecat la plimbare în zonă şi s-au blocat sub o pantă deasupra râului Prahova.



Trei salvatori montani au intervenit pentru recuperarea turiştilor, care au fost traşi cu ajutorul corzilor, niciuna dintre persoane neavând nevoie de îngrijiri medicale. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Salvamont Prahova /Facebook


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan