Prahova: 11 turişti care au rămas blocaţi pe Valea Mărului din Azuga, recuperaţi de salvamontişti

Un grup de 11 turişti au rămas blocaţi, sâmbătă după-amiază, pe Valea Mărului din Azuga, fiind recuperaţi cu ajutorul corzilor de salvamontiştii solicitaţi să intervină în acest caz.



Potrivit datelor furnizate AGERPRES de Ciprian Goran, din cadrul formaţiei Azuga a Serviciului Salvamont Prahova, cei 11, între care se aflau şi minori, cel mai mic având 12 ani, au plecat la plimbare în zonă şi s-au blocat sub o pantă deasupra râului Prahova.



Trei salvatori montani au intervenit pentru recuperarea turiştilor, care au fost traşi cu ajutorul corzilor, niciuna dintre persoane neavând nevoie de îngrijiri medicale. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Salvamont Prahova /Facebook


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului