Prahova: Accident de muncă pe platforma Lukoil Ploiești; două persoane rănite

Două persoane au fost rănite marți după-amiază pe platforma Lukoil Ploiești, în timp ce executau lucrări pentru demontarea unei vane, acestea fiind opărite cu aburi, urmând a fi transportate la Spitalul Județean de Urgență din municipiu.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, un accident de muncă a avut loc la o societate comercială din cartierul ploieștean Mihai Bravu, doi bărbați care lucrau pentru demontarea unei vane fiind opăriți cu aburi.

Potrivit unor surse, incidentul s-a petrecut pe platforma industrială Lukoil Ploiești.

Directorul medical al Serviciului Județean de Ambulanță Prahova, Mădălin Ipatie, a declarat pentru AGERPRES că doi bărbați în vârstă de 60 de ani au suferit arsuri de gradele unu și doi la nivelul mâinilor și toracelui, aceștia primind îngrijiri medicale la fața locului, urmând a fi transportați la Unitatea de Primiri Urgențe a SJU Ploiești.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență

5 „Faceți plinul la mașină, acum” / Avertismentul unui analist care vorbește de o criză mondială ca în anii `70