Prahova: Dosar penal după o filmare în cimitir, pe ritmuri de manele, cu scheletul unei femei

Poliţiştii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Ciorani, judeţul Prahova, au deschis un dosar penal pentru profanare de cadavre sau morminte, după ce în spaţiul public a apărut o filmare realizată în cimitir, însoţită de ritmuri de manele, în care doi bărbaţi apar ţinând scheletul proaspăt dezgropat al unei femei.

Conform datelor comunicate, luni, de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova, clipul video a fost postat pe o reţea de socializare, iar poliţiştii s-au sesizat din oficiu.

"Persoanele bănuite de comiterea faptei au fost depistate, la acest moment fiind efectuate cercetări în vederea clarificării situaţiei de fapt şi luării măsurilor legale care se impun", precizează sursa citată.

Surse apropiate anchetei au declarat, pentru AGERPRES, că fapta s-ar fi petrecut în luna februarie, iar cei doi bărbaţi care ţin scheletul femeii sunt gropari.

Ei se află, la această oră, la audieri, precizează sursele citate. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

4 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

5 „Kelemen Hunor trebuie să demisioneze de la conducerea UDMR şi să se retragă din politică / Susţinerea oarbă a FIDESZ este al doilea eşec spectaculos al…