Prahova: Incendiu la un hotel din Sinaia; 50 de persoane au fost evacuate

Pompierii prahoveni intervin, duminică dimineață, pentru localizarea și stingerea unui incendiu care a izbucnit la un hotel de cinci stele din stațiunea Sinaia, 50 de persoane fiind evacuate.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, Raluca Vasiloae, hotelul care are 23 de camere este format din parter, două etaje și mansardă, iar focul a izbucnit într-o cameră de la mansardă, propagându-se ulterior la acoperiș.

Un număr de 50 de persoane au fost evacuate, o parte dintre ele de către personalul unității, iar alții de către pompierii sosiți la intervenție.

Incendiul se manifestă pe o suprafață de 150 de metri pătrați la acoperiș, ISU intervenind la fața locului cu șase autospeciale și grupa operativă, a precizat Vasiloae.

Conform sursei citate, nicio persoană nu este rănită.

AGERPRES/ (AS — editor: Anamaria Toma, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Se rescrie istoria după desecretizarea arhivelor diplomatice? Cele trei puncte critice din dosarele Ministerului de Externe

2 Scârbos ipochimen / Lașul de la PNL care a făcut scandal după ce a primit ordin de mobilizare continuă să facă valuri

3 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

4 De unde rezultă că Grindeanu a transformat PSD într-o sursă de sinecuri pentru toți cei apropiați...

5 „Prefer un trai modest, dar stabil, decât un trai prosper, dar incert” / Ștefureac explică sprijinul populației pentru moțiunea PSD-AUR împotriva Guvern…