Prahova: Mii de turişti au urcat pe pârtiile de altitudine din Sinaia; cozi imense la instalaţiile pe cablu

Mii de turişti au urcat, sâmbătă, pe pârtiile de altitudine din staţiunea Sinaia, aceştia aşteptând chiar şi aproape două ore la cozi imense la instalaţiile de transport pe cablu.

City managerul Primăriei Sinaia, Marian Panait, a declarat pentru AGERPRES că peste 5.000 de turişti au urcat pe pârtiile din golul alpin, autorităţile locale cerând suplimentarea efectivelor de jandarmi pentru a se asigura respectarea măsurilor impuse de contextul pandemic.

În aceste condiţii, la staţiile de îmbarcare de la instalaţiile de transport pe cablu s-au format cozi imense, iar turiştii au aşteptat în anumite zone chiar şi aproape două ore pentru a urca pe munte.

Pârtiile de altitudine din Sinaia oferă condiţii excelente pentru practicarea sporturilor de iarnă, iar vremea este însorită.

Condiţii bune pentru practicarea sporturilor de iarnă sunt şi pe pârtiile din Buşteni şi Azuga. AGERPRES/ (AS- autor: Anamaria Constantin, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

3 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

4 Rusia / un pluton de asalt, aproape anihilat în 10 zile; un canal pro-Kremlin descrie „orașul morților”

5 Varujan Vosganian / foștii membri ALDE boicotează Congresul PNL, îl compară pe Ilie Bolojan cu Lenin