Prahova: O mamă și cei doi copii ai săi, loviți pe o trecere de pietoni din Ploiești de un șofer băut

O mamă și cei doi copii ai săi au fost loviți, sâmbătă seară, de o mașină în timp ce se aflau pe o trecere de pietoni în municipiul Ploiești, șoferul, care a fost testat cu aparatul etilotest, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova, Raluca Brezeanu, doi copii în vârstă de doi și cinci ani și mama acestora au fost loviți de un autoturism în zona centrală a Ploieștiului, primele cercetări efectuate la fața locului arătând că cele trei victime se aflau pe o trecere de pietoni.

Șoferul autoturismului era băut, el având o alcoolemie de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat, a precizat sursa citată.

Purtătorul de cuvânt al Serviciului Județean de Ambulanță (SJA) Prahova, George Duță, a precizat că cele trei victime au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență Ploiești cu traumatisme cranio-cerebrale.

AGERPRES / (AS — autor: Anamaria Toma, editor: Irina Poenaru)


populare
astăzi

1 Tânăr bugetar cu trei apartamente în București...

2 Așa o fi?

3 Șase nume de premieri pe masa lui Nicușor Dan. Săptămână decisivă pentru președintele României

4 De ce crede Băsescu că PSD și PNL îi întind „o capcană” lui Nicușor Dan

5 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală