Prahova: Percheziții la persoane bănuite că au sustras piese de la vagoane de marfă; prejudiciul - 700.000 lei

Prahova: Percheziții la persoane bănuite că au sustras piese de la vagoane de marfă; prejudiciul - 700.000 lei

Polițiștii Secției Regionale de Poliție Transporturi București și ai Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova efectuează, luni, patru percheziții într-un dosar privind sustragerea de componente de la vagoane de marfă, prejudiciul fiind estimat la 700.000 de lei.

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, patru percheziții sunt în derulare, ele vizând domiciliile unor persoane din comunele prahovene Brazi și Bărcănești. Acestea sunt bănuite de sustragerea de piese componente ale vagoanelor de transport marfă.

Din cercetări a rezultat că, în cursul anului 2015, persoanele în cauză ar fi sustras 88 de distribuitoare de aer de la vagoane de marfă garate în stațiile CF Ploiești — Triaj, Ploiești Sud, Brazi și Ghighiu.

Prejudiciul creat în urma activității infracționale este estimat la 700.000 de lei.

AGERPRES/ (AS — autor: Anamaria Toma, editor: Oana Popescu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?