Prahova: Percheziții la persoane bănuite de furt de lemne

Polițiștii prahoveni efectuează, joi dimineață, zece percheziții la domiciliile unor persoane din comuna Dumbrăvești, bănuite de furt de lemne, 11 persoane urmând a fi conduse la audieri.

Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, din cercetări a reieșit că, în perioada iunie — iulie, acestea ar fi tăiat ilegal și sustras material lemnos din fondul forestier al Ocolului Silvic Slănic, precum și din fonduri private de pe raza orașului Plopeni și a comunei Cocorăștii Mislii.

Polițiștii pun în executare 11 mandate de aducere, persoanele urmând a fi duse la sediul Poliției pentru audieri și dispunerea măsurilor legale care se impun.

La percheziții participă și jandarmi.

AGERPRES/ (AS — autor: Anamaria Toma, editor: Diana Dumitru, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revoluție, pe bune!

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Un „experiment” misterios provoacă panică în Israel

4 Cum a ajuns să fie condamnat primarul din Medgidia după ce a refuzat să îl mituiască cu 200.000 de euro pe procurorul Theodor Niță

5 Atac masiv cu drone al Ucrainei în Moscova și împrejurimi