Prahova: Probleme la instalaţia de climatizare a unităţii mobile ATI de la SJU; pacienţii au fost transferaţi

Unitatea mobilă de terapie intensivă de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti este nefuncţională, luni dimineaţa, din cauza unei probleme tehnice la instalaţia de climatizare, astfel că pacienţii care se aflau în incintă au fost mutaţi.

Purtătorul de cuvânt al SJU Ploieşti, Violeta Tănase, a declarat, pentru AGERPRES, că defecţiunea a survenit sâmbătă după-amiază, a fost la un moment dat remediată, însă după aproximativ 12 ore a revenit.

Având în vedere faptul că instalaţia nu a mai putut fi reparată, iar unitatea mobilă de ATI se confrunta cu supraîncălzirea, în interior fiind 36 de grade, s-a luat decizia mutării pacienţilor aflaţi în interior, unul fiind dus la un spital din Sfântu Gheorghe, iar ceilalţi - la alte secţii din judeţ care tratează pacienţi COVID-19.

În prezent, este aşteptată o echipă tehnică pentru a interveni să remedieze defecţiunea. AGERPRES


populare
astăzi

1 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

2 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

3 Președintele iranian, Pezeshkian, se îndoiește de identitatea noului lider suprem

4 Dezbatere aprinsă / Prețurile din Brașov și Bran, mai mari ca în vestul Europei?

5 Ce s-a ales de membrii celei mai faimoase secte ucigașe din secolul XX. Descoperirea unei actrițe de la Hollywood