Prahova: SJU Ploieşti riscă să nu poată acoperi linia a doua de gardă la ATI pentru pacienţii COVID-19

Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti riscă să nu poată acoperi a doua linie de gardă la Secţia de Terapie Intensivă pentru pacienţii diagnosticaţi cu noul coronavirus, directorul Marius Niculescu declarând, marţi, pentru AGERPRES, că situaţia este critică.

"Avem o situaţie nu tensionată, ci critică. Până la această dată, linia a doua de gardă de la ATI pentru pacienţii COVID a fost acoperită, însă începând de mâine rămânem fără medicii rezidenţi şi cei detaşaţi din judeţ pe perioada stării de urgenţă. Avem deci o lipsă de cinci cadre medicale", a spus Niculescu.

Directorul SJU Ploieşti a spus că se încearcă acoperirea necesităţilor cu resursele din spital, el precizând că s-au făcut demersuri către autorităţi pentru obţinerea sprijinului necesar.

Marius Niculescu a adăugat că, în lipsa cadrelor medicale, nu poate fi folosită nici unitatea de terapie intensivă mobilă adusă la spital la sfârşitul săptămânii trecute. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor