Prahova: Trei intervenţii ale salvamontiştilor din Buşteni pentru ajutorarea a nouă turişti

Salvamontiştii din Buşteni au fost solicitaţi, duminică seară, pentru ajutorarea a nouă persoane, între care trei tineri din Bucureşti care au urcat pe munte fără a fi echipaţi corespunzător.

Şeful Serviciului Salvamont Buşteni, Gheorghe Haiduc, a declarat, pentru AGERPRES, că intervenţia salvatorilor montani a fost cerută în cazul a trei tineri din Bucureşti care, mergând după indicaţiile GPS-ului, au rămas blocaţi pe traseul Valea Albă, în condiţiile în care erau neechipaţi corespunzător.

De asemenea, salvamontiştii au acţionat pentru recuperarea din zona Brâna Caraimanului a unei turiste care a căzut şi a suferit o dublă fractură la mână, femeia fiind predată unui echipaj de ambulanţă.

Totodată, un grup format din patru adulţi şi un copil a fost surprins pe Platoul Bucegi de o ploaie torenţială, salvatorii montani intervenind şi ducându-i pe aceştia la cabana Piatra Arsă. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

2 DOCUMENTE Iese fum fără foc? / Noi amănunte despre „cuibul porumbeilor” Docuz / Ciolacu

3 SURSE Nicușor Dan vrea premier tehnocrat

4 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

5 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”