Prahova: Turistă recuperată din Masivul Bucegi în stare gravă, cu o temperatură a corpului de 27 de grade

O turistă de 29 de ani din București a fost recuperată, sâmbătă, din Masivul Bucegi, în stare gravă, la momentul în care aceasta a fost predată echipajului de pe ambulanță având o temperatură a corpului de 27 de grade.

Potrivit șefului Serviciului Salvamont Bușteni, Gheorghe Haiduc, femeia făcea parte dintr-un grup de turiști care au urcat cu un autovehicul până la Piatra Arsă, de unde au plecat pe jos spre Babele și Cabana Caraiman.

La întoarcere, grupul a ales să meargă pe o scurtătură, respectiv pe un drum de vară care este acoperit cu un strat consistent de zăpadă care ajunge până la brâu, a precizat sursa citată.

În aceste condiții, femeii de 29 de ani i s-a făcut rău, nu a mai putut să înainteze și a fost recuperată, după patru ore, de salvamontiștii din Bușteni și de angajați ai Telecabinei Bușteni.

Turista a fost predată echipajului medical de pe ambulanță cu hipotermie, având o temperatură a corpului de 27 de grade și o tensiune arterială foarte scăzută, astfel că nu a putut fi măsurată, a mai spus Haiduc.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Asta e de noaptea minții / „Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”

3 SUA va prăbuși UE după modelul URSS?

4 „Sunt banii noștri, nu ai lor” / Averea colosală a familiei lui Viktor Orbán îi revoltă pe alegătorii maghiari

5 SURSE PSD a decis să nu mai continue guvernarea cu Ilie Bolojan. Social-democrații iau în calcul susținerea unei moțiuni de cenzură