Prahova: Turiştii francezi blocaţi pe Jepii Mici au fost recuperaţi de salvamontişti

Prahova: Turiştii francezi blocaţi pe Jepii Mici au fost recuperaţi de salvamontişti

Turiştii francezi care au rămas blocaţi, sâmbătă după-amiază, pe traseul Jepii Mici din Masivul Bucegi, au fost recuperaţi de salvamontişti şi coborâţi în staţiunea Buşteni.

Cei şapte turişti care au urcat pe munte fiind echipaţi necorespunzător (îmbrăcăminte de stradă şi adidaşi) intenţionau să ajungă la Babele şi nu ştiau faptul că pe munte zăpada este foarte mare, au informat salvatorii montani.

Astfel, cei şapte au rămas blocaţi în dreptul cascadei Caraiman, într-o zonă foarte grea, cu multă zăpadă şi risc mare de alunecare.

Pentru recuperarea acestora au intervenit echipele Salvamont Buşteni şi Salvamont Prahova. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 BREAKING Duplicitate de doi lei, ca la CCR / Priviți, „Olguțel” a votat cu Mercosur, la fel ca 9 din cei 11 pesediști din PE!

2 „Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela

3 Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri

4 Două românce, prinse la Otopeni cu bani, bijuterii și ceasuri în valoare totală de 3 milioane euro

5 VIDEO „Am militat ca România să treacă la euro cât mai rapid. A fost o rezistență incredibilă, interese să rămânem așa”