Preliminariile CM 2018 - Debut cu înfrângere pentru Lucescu la naționala Turciei; Spania a învins clar Italia

Antrenorul român Mircea Lucescu a debutat cu un eșec, 0-2 cu Ucraina, pe banca tehnică a echipei de fotbal a Turciei, sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din Grupa I a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

Andrei Iarmolenko a marcat ambele goluri ale Ucrainei (18, 42), însă presa a notat ofsaid la un gol și ieșirea mingii în afara suprafeței de joc la al celălalt.

Selecționata Spaniei a învins formația Italiei la scor de forfait, 3-0, prin ''dubla'' lui Isco și golul lui Alvaro Morata.

Partida dintre Croația și Kosovo a fost suspendată în prima repriză, după doar 22 de minute (la 0-0), din cauza terenului impracticabil, după o ploaie torențială.

Rezultate:

Sâmbătă
Grupa D
Georgia — Irlanda 1-1
Au marcat: Valeri Qazaișvili 34, respectiv Shane Duffy 4.

Serbia — Rep. Moldova 3-0
Au marcat: Mijat Gacinovic 20, Aleksandar Kolarov 30, Aleksandar Mitrovic 81.

Țara Galilor — Austria 1-0
A marcat: Ben Woodburn 74.

Grupa G
Israel — Macedonia 0-1
A marcat: Goran Pandev 73.

Spania — Italia 3-0
Au marcat: Isco 13, 40, Alvaro Morata 77.

Albania — Liechtenstein 2-0
Au marcat: Odise Roshi 54, Ansi Agolli 78.

Grupa I
Ucraina — Turcia 2-0
A marcat: Andrei Iarmolenko 18, 42.

Finlanda — Islanda 1-0
A marcat: Alexander Ring 8.
Cartonaș roșu: Rurik Gislason (Islanda) 76.

Meciul Croația — Kosovo a fost suspendat în min. 22 la scorul de 0-0.

Vineri
Grupa C
Cehia — Germania 1-2
Au marcat: Vladimir Darida 78, respectiv Timo Werner 4, Mats Hummels 88.

Norvegia — Azerbaidjan 2-0
Au marcat: Joshua King 32 — penalty, Rașad Sadîgov 60 (autogol).
Cartonaș roșu: Badavi Guseinov (Azerbaidjan) 90.

San Marino — Irlanda de Nord 0-3
Au marcat: Josh Magennis 70, 75, Steven Davis 77 — penalty.

Grupa E:
Danemarca — Polonia 4-0
Au marcat: Thomas Delaney 15, Andreas Cornelius 42, Nicolai Jorgensen 59, Christian Eriksen 80.

România — Armenia 1-0
A marcat: Alexandru Maxim 90+1.
Bogdan Stancu (România) a ratat un penalty în min. 55.
Cartonaș roșu: Taron Voskanyan (Armenia) 54.

Kazahstan — Muntenegru 0-3
Au marcat: Marko Vesovic 31, Fatos Beciraj 53, Marko Simic 63.

Grupa F
Lituania — Scoția 0-3
Au marcat: Stuart Armstrong 25, Andrew Robertson 30, James McArthur 72.

Malta — Anglia 0-4
Au marcat: Harry Kane 53, 90+2, Ryan Bertrand 86, Danny Welbeck 90+1.

Slovacia — Slovenia 1-0
A marcat: Adam Nemec 81.

Joi
Grupa A
Bulgaria — Suedia 3-2
Au marcat: Stanislav Manolev 12, Gheorghi Kostadinov 33, Ivailo Ciocev 79, respectiv Mikael Lustig 29, Marcus Berg 44.
Emil Forsberg (Suedia) a ratat un penalty în min. 16.

Franța — Olanda 4-0
Au marcat: Antoine Griezmann 14, Thomas Lemar 73, 88, Kylian Mbappe 90+1.
Cartonaș roșu: Kevin Strootman (Olanda) 61.

Luxemburg — Belarus 1-0
A marcat: Daniel Da Mota 60.

Grupa B
Ungaria — Letonia 3-1
Au marcat: Tamas Kadar 6, Adam Szalai 26, Aleksandrs Solovjovs 68 (autogol), respectiv Gints Freimanis 40.

Portugalia — Insulele Feroe 5-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 3, 29 — penalty, 64, William Carvalho 58, Nelson Oliveira 84, respectiv Rogvi Baldvinsson 38.

Elveția — Andorra 3-0
Au marcat: Haris Seferovic 43, 62, Stephan Lichtsteiner 68.

Grupa H
Cipru — Bosnia 3-2
Au marcat: Demetris Christofi 65, Vincent Laban 67, Pieros Sotiriou 76, respectiv Toni Sunjic 33, Edin Visca 44.

Grecia — Estonia 0-0

Belgia — Gibraltar 9-0
Au marcat: Dries Mertens 15, Thomas Meunier 18, 60, 67, Romelu Lukaku 21, 38, 84 — penalty, Axel Witsel 27, Eden Hazard 45.
Cartonașe roșii: Axel Witsel 40, respectiv Erin Barnett 82.

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)