Premieră istorică în Serbia: Ana Brnabic, o femeie care își afirmă deschis homosexualitatea, a fost propusă prim-ministru

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a numit-o joi pe Ana Brnabic, care își afirmă deschis homosexualitatea, în functia de prim-ministru, o decizie istorică în această țară tradiționalistă în care biserica ortodoxă are o foarte mare influență, informează AFP.

„Am decis să o propun Parlamentului pe Ana Brnabic pentru postul de prim-ministru. Poseda calitățile personale și profesionale pentru a exercita această funcție”, a declarat Vucic, în fața presei.
 


populare
astăzi

1 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

2 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

3 Inginerie de top pe A1 / Viaducte uriașe la Boița, construite prin metode avangardiste

4 Ucraina ar fi lovit Rusia cu racheta Ruta Block 1, fondată de un antreprenor rus

5 Expert / Decizia de a ține închiși 42 km de autostradă gata pune vieți în pericol