Premierul a transmis preşedintelui propunerile de numire a noilor miniştri

Prim-ministrul Viorica Dăncilă a transmis, miercuri seară, preşedintelui Klaus Iohannis propunerile de numire a noilor miniştri de la Justiţie, Fonduri Europene şi de la Ministerul pentru Românii de Pretutindeni.

Totodată, premierul a transmis către Administraţia Prezidenţială propunerea de revocare a ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, şi demisiile ministrului Fondurilor Europene, Rovana Plumb, şi a ministrului pentru Românii de Pretutindeni, Natalia Intotero, anunţă Guvernul, într-un comunicat.

Pentru Ministerul Justiţiei a fost propus deputatul Eugen Nicolicea; pentru Ministerul Fondurilor Europene - deputata Oana Florea, iar pentru Ministerul pentru Românii de Pretutindeni - senatorul Tit-Liviu Brăiloiu. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc

2 Comandantul „Madiar” schițează cele cinci condiții pentru victoria Ucrainei

3 Furia Kremlinului / întâlnirea Zelenski-Vučić zguduie relațiile „frățești” cu Serbia

4 „Nu am văzut o epidemie mai mare de prostie ca acum” / Marian Godină critică virulent conspirațiile și afacerile „patriotice”

5 Hopa! / O cameră chinezească de pe o dronă a Marinei Britanice a transmis semnale către China