Premierul britanic Boris Johnson i-a adus un omagiu prinţului Philip

Premierul britanic Boris Johnson i-a adus un omagiu prinţului Philip, care a murit vineri la vârsta de 99 de ani, spunând că Marea Britanie deplânge dispariţia sa, alături de familia regală şi regina Elisabeta a II-a, care "a pierdut ceea ce i-a dat putere timp de peste 70 de ani", relatează Reuters.

"Ne aducem aminte de duce ... mai presus de toate pentru sprijinul lui de neclintit pentru Majestatea Sa Regina, nu doar în calitate de consort, alături de ea, în fiecare zi a domniei sale, ci şi în calitate de soţ, ceea ce i-a dat putere (reginei) timp de 70 de ani", a mai spus premierul Johnson.

"Gândurile naţiunii noastre trebuie să se îndrepte astăzi către Majestatea Sa Regina şi familia ei", a mai spus Boris Johnson. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”