Premierul Dacian Cioloș - întâlnire de lucru cu magistrații

Prim-ministrul Dacian Cioloș a avut marți o reuniune de lucru cu reprezentanți ai magistraților și cu responsabili din domeniul Justiției pe tema salarizării în sistemul judiciar, alături de miniștrii Justiției, Muncii și Finanțelor.

 

Potrivit unui comunicat al Executivului, transmis AGERPRES, împreună cu reprezentanți la vârf ai conducerii CSM, ÎCCJ, PÎCCJ și cu reprezentanții asociațiilor de magistrați s-au purtat discuții pe marginea divergențelor privind finanțarea salarizării și investițiilor în domeniul judiciar și s-au armonizat puncte de vedere divergente apărute în ultimele săptămâni.

"În urma discuțiilor, premierul Dacian Cioloș a apreciat că s-a găsit deschiderea necesară a participanților pentru a lămuri inechitățile existente în salarizarea magistraților și a personalului care lucrează în sistemul de Justiție, prin găsirea în comun a unui cadru unitar și coerent pentru salarizarea în sistemul judiciar", precizează comunicatul.

Conform sursei citate, reuniunea de lucru s-a terminat cu o invitație adresată magistraților de ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, de a participa la o întâlnire în perioada imediat următoare, pentru a discuta valorile și principiile unei abordări coerente și unitare a salarizării în acest domeniu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

5 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului