Premierul Dăncilă va efectua, în perioada 3-8 noiembrie, vizite oficiale în Sultanatul Oman şi în Qatar

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat că în perioada 3-8 noiembrie va efectua vizite oficiale în Sultanatul Oman şi în statul Qatar.

"Cu această ocazie, vom deschide Ambasada României în Sultanatul Oman şi vom inaugura consulatul onorific al României. Vizita la Doha reprezintă cel de-al doilea contact între un prim-ministru al României şi omologul său din Qatar de la stabilirea relaţiilor diplomatice între cele două state la 22 octombrie 1990. Prin această întâlnire la nivel înalt urmărim consolidarea relaţiilor bilaterale atât din punct de vedere diplomatic, cât şi din punct de vedere economic", a precizat Viorica Dăncilă, miercuri, în deschiderea şedinţei de Guvern. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...