Premierul desemnat - elaborare a programului de guvernare cu reprezentanţii UDMR; consultare cu reprezentanţii minorităţilor; discuţie telefonică cu Ciolacu

Premierul desemnat Nicolae Ciucă, împreună cu echipa de experţi ai Partidului Naţional Liberal şi cu reprezentanţii Uniunii Democrate Maghiară, conduşi de Hunor Kelemen, au continuat, sâmbătă, lucrul la programul de guvernare, pentru actualizarea şi compatibilizarea acestuia, menţionează o informare transmisă AGERPRES de către reprezentanţi de relaţii cu presa ai Guvernului.

Potrivit sursei citate, împreună cu preşedintele PNL, Florin Cîţu, a avut loc o consultare cu reprezentanţii minorităţilor naţionale, altele decât cea maghiară, pentru a conveni liniile de colaborare în programul de guvernare şi de susţinere parlamentară.

Totodată, în această după-amiază, premierul desemnat a avut o convorbire telefonică cu preşedintele PSD Marcel Ciolacu, în care s-a convenit ca negocierile politice dintre cei doi să aibă loc după finalizarea Programului de guvernare, precum şi după analizarea celor zece măsuri urgente propuse de PSD, mai precizează informarea menţionată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Și chestia asta pute tot a Servicii...

2 Emil Constantinescu dezvăluie că a fost la un pas să fie asasinat de un om de încredere al lui Iliescu. Cine a oprit „execuția”

3 „Aparatele video de la Cotroceni sunt făcute de o companie despre care se știe în toată lumea că face spionaj” / Dezvăluiri făcute de fostul ambasador…

4 Replici tăioase între vicepremierul Oana Gheorghiu și Sebastian Ghiță. „Dă...Oano...banii înapoi!”. „Domnule Ghiță, veniți acasă”

5 Numărul uriaș al soldaților ruși uciși în Ucraina, dezvăluit de spionajul britanic