Premierul israelian Benjamin Netanyahu ar putea fi inculpat pentru corupţie (oficial)

Procurorul general al Israelului intenţionează să îl acuze pe premierul Benjamin Netanyahu de corupţie, a transmis joi televiziunea de stat israeliană, preluată de Reuters. Informaţia a fost confirmată de Ministerul Justiţiei, precizează AFP.

Ministerul Justiţiei a comunicat că procurorul general Avichai Mandelbilt l-a informat pe premier despre decizia sa, care nu este definitivă, şi despre posibilitatea de a da explicaţii înainte de demersul oficial.

Inculparea efectivă depinde de rezultatul unei audieri, care va avea loc probabil după alegerile generale din 9 aprilie, arată Reuters. Netanyahu va avea ocazia să îl convingă pe procurorul general să nu îl trimită în faţa instanţei, în trei dosare de corupţie, care includ acuzaţii de mită, fraude şi abuz de încredere. Printre altele, în "dosarul 4000" - nume de cod dat de anchetatori - este vorba despre asigurarea unei imagini favorabile a lui Netanyahu pe site-ul de ştiri Walla, în schimbul unor favoruri din partea guvernului care este posibil să fi adus grupului de telecomunicaţii Bezeq sute de milioane de dolari.

Benjamin Netanyahu, în vârstă de 69 de ani, încearcă să obţină al patrulea mandat de prim-ministru, după 13 ani la putere. El a negat deja toate acuzaţiile, iar partidul său, Likud (de dreapta) a acuzat "persecuţia politică".

Deşi era aşteptată de câteva săptămâni, confirmarea intenţiei procurorului general cu numai 40 de zile înainte de alegerile anticipate poate influenţa rezultatul votului, apreciază agenţiile internaţionale de presă. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”