Premierul slovac Robert Fico se oferă să demisioneze

Premierul slovac Robert Fico se oferă să demisioneze

Premierul Slovaciei, Robert Fico, a anunţat miercuri că este gata să demisioneze, informează AFP.

"Astăzi, mi-am oferit demisia preşedintelui republicii, Andrej Kiska. (...) Dacă preşedintele acceptă, sunt gata să demisionez mâine", a declarat Fico.

Anunţul premierului survine în contextul protestelor publice care au urmat asasinării ziaristului Jan Kuciak, specializat în anchete privind corupţia din Slovacia. AGERPRES


populare
astăzi

1 „O cobzăreală de doi bani” / „M-am săturat ca de mere pădurețe de Cassandrele care prevăd prăbușirea țării”

2 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

3 Cum s-a prăbușit discursul propagandei ruse după loviturile lui Trump: „Ne vor zdrobi”

4 Frații machiavelici și „spărgătorul de cranii” / Care sunt cele „patru familii” care se luptă pentru putere în Venezuela

5 BREAKING „Frapant” / În Franța a avut loc anul trecut un eveniment demografic nemaivăzut de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial!