Preotul Vasile Ailioaiei a murit după ce s-a infectat cu SARS-CoV-2. Legătura de rudenie cu Ion Creangă

Preotul Vasile Ailioaiei, parohul Bisericii Podeanu, a murit după ce s-a infectat cu SARS-CoV-2. În vârstă de 66 de ani, el s-a infectat cu noul coronavirus şi era în spital de două săptămâni, scrie Adevărul.

Conform B365 , Vasile Ailioaiei s-a născut în satul Topoliţa, la 10 km de Humuleşti, locul de baştină al stră-stră-străbunicului său, Ion Creangă. 

Legătura cu scriitorul o are prin mama sa, născută tot în Humuleşti, în familia Apetrei- bunicul mamei sale a fost unul dintre fraţii scriitorului.

Şcoala a făcut-o în Târgu Neamţ, iar Facultatea de Teologie, la Sibiu. În '87, s-a stabilit în Bucureşti, ca lector la Institutul Biblic.


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

2 BREAKING Sechestru pe toate bunurile lui Raed Arafat. Procurorii reclamă un prejudiciu de 4,4 milioane de lei

3 Băsescu: „Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni” / Fostul președinte îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”

4 De citit... / Serviciile secrete olandeze au ratat invadarea Ucrainei deși aveau un spion în Kremlin

5 Răceala lui Donald Trump față de Giorgia Meloni la Ankara reaprinde conflictul diplomatic