Preşedintele Bulgariei convoacă alegeri generale pe 4 aprilie

Preşedintele Bulgariei convoacă alegeri generale pe 4 aprilie

Bulgaria va organiza alegeri generale pe data de 4 aprilie, a anunţat joi preşedintele bulgar Rumen Radev, încheind astfel mandatul complet de patru ani al coaliţiei de guvernare de centru-dreapta după ce aceasta a supravieţuit unor ample proteste anticorupţie vara trecută, informează Reuters.

Preşedintele Radev, care a susţinut protestele antiguvernamentale, a convocat alegerile cu o săptămână mai târziu de data posibilă cel mai devreme, invocând necesitatea unor mai bune pregătiri pentru organizarea unui scrutin corect în contextul provocărilor pe care le presupune pandemia de coronavirus.

Bulgarii pot decide începând cu următoarele alegeri dacă doresc să voteze în mod tradiţional, introducând buletinul de vot în urne, sau prin intermediul unui aparat de vot, după ce la jumătatea lunii septembrie legea electorală a fost modificată în acest sens. Maşinile de vot permit cetăţenilor să voteze la secţii prin apăsarea unui buton.

În Bulgaria nu este reglementat votul prin corespondenţă. În străinătate, bulgarii îşi pot exprima acest drept la ambasadă sau consulat.

Actualul guvern de la Sofia este la putere din 2017. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mini-autostrada Clujului, pregătită de inaugurare. Imagini de pe șantierul primului drum expres din nord-vestul României

2 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat

3 Surprinzătoarea postare a Ambasadei SUA la București...

4 România, Ciolacu, decembrie / „Goluri temporare de casă consecutive în Trezorerie”

5 VIDEO Priviți, accidentul cu șase mașini de pe Autostrada Soarelui, filmat de camera de la bordul unui vehicul