Președintele Iohannis a acreditat trei noi ambasadori ai României

Președintele Klaus Iohannis a acreditat trei noi ambasadori ai României în Republica Kârgâză, în Regatul Thailandei și în Regatul Lesotho, în Republica Mozambic și în Republica Zambia.

 Astfel, șeful statului a semnat, joi, decretele privind acreditarea lui Cezar-Manole Armeanu și în calitate de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Kârgâză, cu reședința la Astana, și a lui Bogdan Badea în calitatea de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Regatul Thailandei, la propunerea Guvernului.

De asemenea, Iohannis a semnat decret privind acreditarea lui Marius Constantin Borănescu și în calitate de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Regatul Lesotho, în Republica Mozambic și în Republica Zambia, cu reședința la Pretoria.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

3 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

4 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

5 Misterul lui Regalianus / un dac, posibil rudă cu Decebal, împărat roman?