Președintele Iohannis, în principiu de acord ca noul Guvern să depună jurământul miercuri

Președintele Iohannis, în principiu de acord ca noul Guvern să depună jurământul miercuri

Președintele Klaus Iohannis este în principiu de acord ca noul Guvern să depună jurământul de învestitură miercuri, a anunțat purtătorul de cuvânt al șefului statului, Mădălina Dobrovolschi.

"Domnul președinte este de principiu de acord ca noul Guvern să depună jurământul în data de 4 ianuarie", a precizat Dobrovolschi, vineri, pentru AGERPRES.

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a prezentat vineri programul învestirii Guvernului condus de premierul desemnat Sorin Grindeanu.

"Sub rezerva acceptării de către președintele României — o să trimitem o scrisoare comună — propunem ca pe 4 ianuarie, la ora 19,00, să aibă loc ceremonia depunerii jurământului pentru membrii Guvernului", a spus Dragnea.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Declarație de o lașitate absolută a ministrului PSD al Justiției despre porcăria făcută de „soldații partidului” la CCR

2 „Dacă, în deliberare, un judecător nu se prezintă, el este considerat demis automat” / Un profesor de drept aruncă bomba în curtea CCR

3 Asta înseamnă PSD, oameni buni...

4 „Băi, boschetarilor! Iar faceți manevre cu CCR-ul?” / Val de indignare pe contul de facebook al președintelui PSD, Sorin Grindeanu

5 Panică și răniți la bordul unui zbor Ryanair. Martorii spun că au văzut un avion de vânătoare venind din sens opus, care ar fi produs turbulenţe. „Am …