Preşedintele Iohannis l-a decorat post-mortem pe Ilie Balaci

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul de decorare post-mortem a fotbalistului Ilie Balaci.

Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, şeful statului a conferit post-mortem Ordinul Naţional "Serviciul Credincios" în grad de Cavaler fotbalistului Ilie Balaci în semn de "deosebită apreciere şi admiraţie pentru remarcabila sa carieră de fotbalist, pentru talentul cu care a promovat, timp de mai multe decenii, valoarea 'sportului rege' şi spiritul de fairplay în rândul tinerelor generaţii de sportivi.

Fostul mare fotbalist Ilie Balaci a murit duminică la vârsta de 62 de ani, în urma unui atac cerebral. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului