Președintele Iohannis se va adresa Parlamentului, luni, la ora 16,00

Președintele Klaus Iohannis va adresa Parlamentului un mesaj luni, la ora 16,00, au decis miercuri Birourile reunite ale Camerei Deputaților și Senatului. "S-a decis ca luni după-amiază, la ora 16,00, conform solicitării președintelui, să organizăm o sesiune comună a celor două Camere. Președintele Iohannis dorește să se adreseze Parlamentului", a declarat președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, la Parlament.

El a spus că temele care vor fi abordate sunt de politică internă, "cele menționate în scrisoarea președintelui".

Șeful statului a transmis marți o scrisoare președinților celor două camere ale Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu și Valeriu Zgonea, în care solicită să adreseze Parlamentului un mesaj pe 22 februarie.

Este primul mesaj care va fi adresat de președintele Klaus Iohannis în acest an.

Șeful statului s-a adresat de cinci ori Parlamentului de la câștigarea alegerilor prezidențiale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...