Preşedintele Iranului speră ca noua administraţie "să se revanşeze pentru greşelile" lui Trump

Viitoarea administraţie americană va trebui să se revanşeze pentru greşelile preşedintelui în exerciţiu Donald Trump, a relatat mass media iraniene, citându-l pe preşedintele iranian Hassan Rouhani, transmite duminică Reuters.

"Poporul american s-a opus politicii nocive a lui Trump. Viitoarea administraţie ar trebui să folosească această ocazie pentru a se revanşa pentru greşelile trecutului... Iranul favorizează interacţiunea constructivă cu lumea", a declarat Rouhani.

Şi vicepreşedintele iranian Eshaq Jahangiri şi-a exprimat speranţa pe Twitter că vor exista schimbări în politica SUA după victoria lui Biden, scrie dpa.

"Epoca lui Donald Trump şi a echipei sale aventuroase şi războinice s-a încheiat în sfârşit... sperăm că SUA îşi vor schimba acum politicile destructive", a scris Jahangiri, adăugând că SUA ar trebui să revină la obligaţiile sale internaţionale.

În 2018, preşedintele în exerciţiu Donald Trump a retras SUA din acordul nuclear cu Iranul şi a impus o serie de noi sancţiuni asupra acestei ţări, ceea ce a făcut ca Iranul să plonjeze în cea mai gravă criză economică din istoria sa, situaţie exacerbată de pandemia de coronavirus. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie