Președintele peruan cere demisia omologului său venezuelean, Nicolas Maduro; ambasadorul Venezuelei, expulzat de la Lima

Președintele peruan Pedro Pablo Kuczynski i-a cerut vineri omologului său venezuelean, Nicolas Maduro, să demisioneze, informează Reuters. Kuczynski a afirmat că Maduro este un dictator și a respins cererea acestuia de organizare a unei întâlniri cu alți președinți din regiune.

Într-un interviu acordat Reuters, președintele peruan a afirmat că Maduro și-a pierdut orice urmă de credibilitate după alegerea unei Adunări Constituante cu puteri extinse, formată din susținători fideli ai guvernului socialist de la Caracas. Președintele venezuelean "a dat o lovitură de stat prin alegeri frauduloase pentru eliminarea Congresului", a declarat Kuczynski.

În aceeași zi, ministerul de externe de la Lima a anunțat expulzarea ambasadorului Venezuelei, Diego Molero. Acesta are la dispoziție cinci zile pentru a părăsi teritoriul Republicii Peru.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026

5 „Mi-e rușine” / Imagini greu de privit într-un spital din Republica Moldova. Ministrul Sănătății, în lacrimi