Preşedintele Poloniei se va întâlni cu Donald Trump la Casa Albă pe 12 iunie

Preşedintele polonez Andrzej Duda va întreprinde pe data de 12 iunie o vizită la Washington, unde se va întâlni cu preşedintele american Donlad Trump, a comunicat miercuri Casa Albă, potrivit agenţiei dpa.

Pe agendă se vor afla teme privind apărarea, securitatea, energia şi schimburile comerciale, precizează comunicatul.

Polonia, care s-a arătat dornică să reducă importurile energetice din Rusia, s-a angajat să achiziţioneze gaz natural lichefiat din SUA.

Andrzej Duda s-a aflat într-o vizită la Casa Albă şi anul trecut.

Săptămâna aceasta, Donald Trump l-a primit pe şeful guvernului ungar, Viktor Orban, în cadrul orientării sale spre Europa de Est, date fiind îngrijorările exprimate de aliaţi mai tradiţionali occidentali.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”