Preşedintele Trump va nominaliza noi ambasadori americani în Polonia şi Ungaria

Casa Albă a anunţat marţi că preşedintele Donald Trump intenţionează să o nominalizeze ca ambasadoare a Statelor Unite în Polonia pe Georgette Mosbacher, o femeie de afaceri din Florida, implicată în strângerea de contribuţii electorale pentru Partidul Republican, informează Reuters.

Preşedintele s-a decis şi asupra nominalizării ambasadorului în Ungaria - David Cornstein, om de afaceri din New York, precum şi a reprezentantului diplomatic al SUA în ţările insulare Fiji, Kiribati, Nauru, Tonga şi Tuvalu, din Pacificul de Sud - Joseph Cella, consultant din statul Michigan.

Înainte de a fi trimişi la posturi, ambasadorii desemnaţi de preşedintele Statelor Unite trebuie să primească aprobarea Senatului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?