Preţul energiei atinge din nou nivelul-record; România importă electricitate din Ungaria la capacitate maximă

Preţul energiei electrice pe piaţa spot atinge din nou maximul istoric de 750 de MW, care a mai fost înregistrat săptămâna trecută, România importând electricitate la capacitate maximă pe linia de interconexiune cu Ungaria, potrivit datelor OPCOM şi Transelectrica, analizate de AGERPRES.

Astfel, energia cu livrare marţi are preţul de 750 de lei (158 de euro) pe MWh în intervalul orar 19:00-20:00. Spre comparaţie, la acea oră, preţurile în celelalte ţări din regiune sunt la jumătate: 81 de euro în Ungaria şi Slovacia şi 65 de euro în Cehia.

Acest nivel de 750 de lei a mai fost înregistrat săptămâna trecută, miercuri, iar precedentul record fusese de 680 de lei pe MWh, în februarie 2017, în timpul unei perioade extrem de geroase.

Importurile de energie din această perioadă sunt şi ele la cote ridicate. Spre exemplu, marţi, la ora 10:40, consumul ţării era de 7.424 MW, producţia - de 5.923 MW, iar diferenţa de 1.501 MW era adusă de peste graniţă.

De altfel, datele OPCOM arată că marţi, între orele 6:00 şi 21:00, România importă energie din Ungaria la întreaga capacitate disponibilă a liniei de interconectare, respectiv 656 MW. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență