Preţul mediu al energiei pe piaţa bursieră spot a scăzut cu 12,7% în săptămâna 5-11 august

Energia electrică a avut un preţ mediu de 255 lei pe MWh pe Piaţa pentru Ziua Următoare (PZU), în săptămâna 5-11 august, cu 12,7% mai mic decât în săptămâna precedentă, arată ultimul raport publicat pe site-ul operatorului bursier OPCOM.

Preţul orar maxim a fost de 449,84 lei pe MWh, iar cel minim, de 98 de lei pe MWh.

În luna iulie, preţul mediu pe PZU (piaţa spot) a fost de 261 lei pe MWh, cu 42% mai mare decât cel mediu din luna iunie şi cu 44% mai mare decât în luna iulie 2018.

Totodată, volumul total al energiei tranzacţionate pe PZU în săptămâna 5-11 august a fost de 434.898 MWh, în creştere cu 0,41% faţă de săptămâna anterioară.

PZU a avut o cotă de 41,93% din totalul consumului de energie electrică, în perioada 5-11 august. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un laș de care ar trebui să ne fie scârbă...

2 VIDEO Fosta soție, dezvăluiri dureroase despre partea întunecată a lui Péter Magyar, premierul ales al Ungariei

3 CULISE Ce ar pregăti Bolojan după ce președintele s-a înțeles cu Grindeanu

4 „Nu vom supraviețui”. Detaliul remarcat în fabricile auto din China le dă coșmaruri giganților auto

5 Voi vedeți asta? / Ministrul PSD al Agriculturii, cu o valiză Louis Vuitton de câteva mii de euro