Prezență record la vot confirmată la alegerile din Olanda

Prezență record la vot confirmată la alegerile din Olanda

Prezența la vot la alegerile de săptămâna trecută din Olanda a atins un nivel record de aproape 82%, potrivit statisticilor oficiale făcute publice marți, informează agenția DPA.

Cifra este cu 7% mai mare față de cea de la ultimele alegeri naționale din 2012 , au declarat autoritățile electorale la Haga, anunțând rezultatele finale.

Partidul VVD al prim-ministrului Mark Rutte are un număr final de 33 de mandate, putând să conducă negocierile pentru o coaliție, în timp ce Partidul Libertății (PVV) al lui lui Geert Wilders a câștigat 20 din cele 150 de locuri ale parlamentului.

Partidul liberal D66 și partidul creștin-democrat CDA au încheiat ambele cu câte 19 locuri, potrivit rezultatelor oficiale finale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid