Prima imagine a două planete care orbitează o stea asemănătoare Soarelui, dată publicităţii de astronomi

Astronomii au surprins prima imagine a două tinere planete orbitând o stea asemănătoare Soarelui din sistemul nostru solar, informează DPA.

Imaginea directă a acestor exoplanete şi a stelei lor, situate la circa 300 de ani-lumină de Pământ, a fost realizată cu ajutorul unui telescop care aparţine Observatorului European Austral (ESO), potrivit unei cercetări publicate miercuri în revista de specialitate Astrophysical Journal Letters.


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

3 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

4 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric

5 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român