Primarul Lupeniului, implicat în Dosarul Gala Bute, a fost ARESTAT

Curtea de Apel București a decis că primarul Lupeniului, Cornel Resmeriță, implicat în Dosarul Gala Bute în care Elena Udrea e urmărită penal, să fie arestat pentru 30 de zile.

CAB a admis contestaţia făcută de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie împotriva deciziei Tribunalului Bucureşti cu privire la trimiterea primarului municipiului Lupeni în arest la domiciliu.

Tribunalul Bucureşti a decis săptămâna trecută că nu se impune trimiterea acestuia după gratii, iar măsura arestului la domiciliu este suficientă pentru continuarea în bune condiţii a anchetei penale. Procurorii au demonstrat însă că Resmeriţă nu a cooperat la anchetă şi din acest motiv se impune cercetarea sa în stare de arest preventiv.

Elena Udrea se află de la ora 12 la DNA, unde este audiată. Procurorii o pot reține în orice moment, după ce Camera Deputaților au încuviințat asta.


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

3 Te apucă „zbârnâiala” după ce citești așa ceva...

4 CTP, reacție la numirile făcute de Nicușor Dan la parchete: „N-o să-l întreb caragialește: «Amice, ești idiot?»

5 Teheranul confirmă armistițiul anunțat de Trump și anunță deblocarea traficului în Strâmtoarea Ormuz