Primul portavion construit de China a început testele pe mare

Primul portavion construit de China a început testele pe mare

Al doilea portavion chinez - primul construit numai de Beijing - a început duminică primele teste pe mare, a anunţat presa de stat, într-un context în care Beijingul caută să îşi consolideze puterea maritimă în faţa Statelor Unite, relatează AFP.

Cunoscut sub numele 'Type-001A' şi lansat la apă anul trecut, vasul a părăsit un terminal portuar din nord-estul ţării în jurul orelor 06.45 (sâmbătă, 22.45 GMT) pentru primele sale manevre pe mare, au anunţat televiziunea de stat CCTV şi agenţia Xinhua.

CCTV a arătat clişee în care impozantul portavion se depărta de un chei, apoi pe mare, escortat de mai multe nave militare de mică dimensiune, sub un cer acoperit şi în ceaţă.

Este pentru prima dată când sistemul de propulsie, motorizarea şi sistemul de navigaţie ale vasului sunt testate pe mare, potrivit presei de stat.

China dispune deocamdată de un singur portavion operaţional: Liaoning. Construit de fosta URSS şi cumpărat de la Ucraina, el a fost admis în serviciul activ în 2012. Al doilea portavion chinez urmează să se alăture forţelor navale în 2018.AGERPRES


populare
astăzi

1 Cumulul pensie-salariu, interzis pentru majoritatea angajaților la stat: cine poate continua să primească pensia integrală și care sunt excepțiile

2 Nu e SF, e realitate... / Demonstrație în Atlantic a unei arme britanice cu laser care a distrus drone

3 Bolojan / E nevoie să limităm pensionarea anticipată pentru toate categoriile. Lucrăm la diferite ipoteze de lucru

4 Fost judecător pensionat la 48 de ani, cu diurnă retroactivă de 45.600 euro și pensie specială de 23.600 lei / lună

5 Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm