Primul zbor al capsulei SpaceX cu doi astronauţi, programat la 27 mai (NASA)

SpaceX va trimite la data de 27 mai doi astronauţi americani către Staţia Spaţială Internaţională (ISS), cu noua sa capsulă Crew Dragon, a anunţat vineri directorul NASA, citat de AFP.

Acesta va fi primul zbor cu echipaj uman lansat din Statele Unite în ultimii aproape zece ani.

"La 27 mai, NASA va lansa din nou astronauţi americani la bordul unei rachete americane de pe teritoriu american!", a scris pe contul său de Twitter Jim Bridenstine , administratorul agenţiei spaţiale.

Începând din iulie 2011 americanii au depins de rachetele ruseşti pentru a ajunge la bordul ISS.

"Alături de partenerii noştri de la SpaceX, @Astro_Doug şi @AstroBehnken vor fi lansaţi către Staţia Spaţială cu capsula Crew Dragon, pe o rachetă Falcon 9", a adăugat Bridenstine referindu-se la astronauţii Doug Hurley şi Bob Behnken. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA