Prințesa Mako a Japoniei, nepoata împăratului Akihito, se va căsători cu un fost coleg de facultate

Prințesa Mako a Japoniei, nepoata împăratului Akihito, se pregătește să se căsătorească, a informat marți agenția Casei Imperiale Japoneze, citată de DPA.

Fiica cea mare a prințului Akishino, Mako, în vârstă de 25 de ani, intenționează să se căsătorească cu Kei Komura, tot de 25 de ani, un fost coleg de facultate, care în prezent lucrează la o firmă de avocatură, potrivit agenției Kyodo.

Această căsătorie va avea repercusiuni, în condițiile în care, potrivit legii imperiale, femeile din familia imperială își pierd statutul de membri ai casei regale dacă se căsătoresc cu o persoană care nu aparține unei familii regale.

Cu toate acestea, prințul Akishino și soția sa Kiko, par fericiți cu anunțul logodnei celor doi tineri. Prințesa Mako este prima dintre cei patru nepoți ai împăratului Akihito și ai soției sale, împărăteasa Michiko, care se logodește.

Monarhia japoneză este cea mai veche monarhie ereditară din lume, datând din urmă cu peste 2.600 de ani.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu