Procurorii DNA anchetează privatizarea ELECTRICA

Procurorii DNA au dispus disjungerea dosarului ANRE/Enel și deschiderea unui nou dosar penal în care să fie cercetate detaliile privatizării Electrica. Potrivit procurorilor anti corpuţie, au fost sesizate elemente ce indică nereguli în privatizarea Electrica. Cercetările făcute de DNA relevă că privatizarea SC Electrica pachetele majoritare de acțiuni au fost preluate de către grupul italian Enel pentru Electrica Banat SA, Enel Muntenia SA, Enel Dobrogea SA, fără ca ulterior obligaţiile de investiţii să fie respectate. Enel a cumpărat astfel un pachet majoritar de acțiuni la Electrica, însă nu și-a respectat obligațiile privind investițiile ulterioare. Sunt cercetați pe de altă parte și alți angajați ai Asociației Naționale de Reglementare în Energie, fiindcă nu au verificat dacă aceste condiții au fost respectate, la fel cum nu au verificat nici documentele depuse de Enel pentru a asigura aceste condiţii.


populare
astăzi

1 Când mai citiți știri despre fata asta, să știți că l-a cunoscut foarte bine pe Darius Vâlcov...

2 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune

5 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise