Procurorul general: Prejudiciul în dosarul Hexi Pharma a ajuns la 70 de milioane de lei

Prejudiciul în dosarul Hexi Pharma a ajuns în prezent la 70 de milioane de lei, după ce 280 de spitale s-au constituit părți civile, a informat, joi, la sediul CSM, procurorul general Augustin Lazăr.

"În această cauză a evoluat cercetarea penală și suntem în măsură să spunem că există circa 280 de părți civile, unități spitalicești care s-au constituit părți civile în cauză. Prejudiciul, așa cum a fost structurat, se ridică în jur de 70 de milioane de lei, în acest moment. Vom vedea în continuare cum se va delimita o secțiune a dosarului care să poată fi soluționată într-o perioadă rezonabilă. Prin toamnă, o primă secțiune a acestei cauze (va fi soluționată — n.r.)", a declarat Augustin Lazăr.

AGERPRES/(A — autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor