Procurorul general: Prejudiciul în dosarul Hexi Pharma a ajuns la 70 de milioane de lei

Prejudiciul în dosarul Hexi Pharma a ajuns în prezent la 70 de milioane de lei, după ce 280 de spitale s-au constituit părți civile, a informat, joi, la sediul CSM, procurorul general Augustin Lazăr.

"În această cauză a evoluat cercetarea penală și suntem în măsură să spunem că există circa 280 de părți civile, unități spitalicești care s-au constituit părți civile în cauză. Prejudiciul, așa cum a fost structurat, se ridică în jur de 70 de milioane de lei, în acest moment. Vom vedea în continuare cum se va delimita o secțiune a dosarului care să poată fi soluționată într-o perioadă rezonabilă. Prin toamnă, o primă secțiune a acestei cauze (va fi soluționată — n.r.)", a declarat Augustin Lazăr.

AGERPRES/(A — autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu