Procurorul Gheorghe Ivan, eliberat din funcţie

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, marţi, decretul privind eliberarea din funcţia de procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a lui Gheorghe Ivan, potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

Procurorul a fost eliberat din funcţie ca urmare a pensionării.

În 2016, Gheorghe Ivan şi-a depus candidatura pentru funcţia de procuror general al României, după ce postul a fost vacantat ca urmare a demisiei lui Tiberiu Niţu.

Tot marţi, şeful statului a semnat decretul privind eliberarea din funcţia de procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oneşti a Lidiei Paris, delegată în funcţia de prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lângă Judecătoria Roman, ca urmare a pensionării. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 SUA va prăbuși UE după modelul URSS?

3 SURSE PSD a decis să nu mai continue guvernarea cu Ilie Bolojan. Social-democrații iau în calcul susținerea unei moțiuni de cenzură

4 „Sunt banii noștri, nu ai lor” / Averea colosală a familiei lui Viktor Orbán îi revoltă pe alegătorii maghiari

5 BREAKING Primele imagini cu avionul american de spionaj distrus de iranieni