Protest Parcul Izvor: Câteva sute de oameni cer demisia Guvernului

Câteva sute de persoane protestează miercuri în Parcul Izvor, în faţa Palatului Parlamentului, solicitând demisia Guvernului.

Protestatarii, unii dintre ei cu megafoane, scandează ''Demisia, demisia'', "Justiţie, nu corupţie!", "Jos Guvernul", "Pui de hoţi şi de mafioţi", "Fără penali", "Dragnea, nu uita, puşcăria e a ta", ''Ieşiţi afară, trădători de ţară'', ''DNA să vină să vă ia''.

Manifestanţii flutură steaguri tricolore şi steaguri cu însemnele USR, suflă în vuvuzele şi huiduie.

De asemenea, prin megafoane, se face apel la cei prezenţi să semneze petiţia ''Fără penali în funcţii publice'', iniţiată de USR.

Protestul a fost anunţat pe Facebook, după ce liberalii au depus moţiunea de cenzură "Demiterea Guvernului Dragnea-Dăncilă, o urgenţă naţională!", semnată de PNL, USR şi PMP, care urmează să fie dezbătută şi votată miercuri în plenul Parlamentului, începând cu ora 14,00.

Documentul a fost semnat de 152 de parlamentari. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”