Proteste violente la Hong Kong: Poliția a arestat opt persoane

Poliția din Hong Kong a anunțat joi că a arestat opt persoane după confruntări cu manifestanții prodemocrație desfășurate într-un loc important al protestelor, în districtul Mong Kok din peninsula Kowloon, relatează DPA.

Șapte bărbați și femei, cu vârste între 32 și 82 de ani, au fost arestați de miercuri după-amiază și sunt acuzați de atac, deținere de arme și incendiere, a anunțat poliția locală.

Nu au fost semnalate confruntări violente în alte orașe din insulă. Protestatarii care manifestează de trei săptămâni solicită un sistem de vot mai transparent și mai democratic, dar și o mai mare descentralizare a regiunii autonome față de administrația centrală de la Beijing.

Convorbirile dintre studenți — care constituie majoritatea protestarilor — și oficiali guvernamentali, ce au avut loc la începutul acestei săptămâni, nu au reușit să soluționeze acest diferend.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Dan Șucu, patronul Rapidului, agent al Securității cu un nume emblematic / Povestea de informator a lui „Mircea Crișan”

2 Expert / Decizia de a ține închiși 42 km de autostradă gata pune vieți în pericol

3 Fost candidat la Primăria Sectorului 3, arestat în cazul fraudelor cu pensii

4 Rusia trăiește acum scenariul de coșmar energetic pe care-l promitea Europei

5 Voi ați citit asta? / Că, dacă se închide Kozludui, rămânem în aer?