PSD: PNL şi USR cer abrogarea OUG 114 de dragul unor corporaţii supărate

PSD: PNL şi USR cer abrogarea OUG 114 de dragul unor corporaţii supărate

Partidul Naţional Liberal şi Uniunea Salvaţi România cer abrogarea OUG 114 "de dragul" unor corporaţii "supărate că trebuie să-şi reducă profiturile", susţine Partidul Social Democrat.

"Cetăţenii sau corporaţiile? Pe cine reprezintă PNL şi USR în Parlament? PNL şi USR i-au cerut ieri primului-ministru să abroge Ordonanţa 114, aşa-numita 'ordonanţă pe lăcomie'", se arată într-o postare a PSD pe Facebook .

Potrivit social-democraţilor, efectele abrogării OUG 115/2019 ar fi scăderea salariului minim pentru angajaţii cu studii superioare şi pentru cei din construcţii, creşterea facturilor la gaze şi electricitate după 1 aprilie, anularea majorării punctului de pensie prevăzută pentru 1 septembrie, creşterea ratelor la creditele în lei, comisioane mai mari plătite de români administratorilor privaţi din Pilonul II de pensii.

"Asta cer PNL şi USR de dragul unor corporaţii supărate că trebuie îşi reducă puţin profiturile din cauza Ordonanţei 114. Nu vom permite acest lucru!", a transmis PSD. AGERPRES


populare
astăzi

1 Reacția Rusiei după capturarea liderului venezuealean Nicolas Maduro

2 Odesa este practic asediată, ceea ce ar putea provoca prăbușirea economiei Ucrainei

3 Femeia misterioasă cu cască neagră, suspectată de declanșarea focului în barul din Crans-Montana

4 Câți bani a făcut un șofer român de Bolt și Uber în noaptea de Revelion: „Concluzia o trageți voi, dacă a meritat sau nu”

5 „Am pierdut toată tehnologia cloud. Am pierdut internetul, să fim sinceri”