Rachete antiaeriene Patriot ar putea fi desfășurate în Lituania

Rachete antiaeriene Patriot ar putea fi desfășurate în Lituania

În Lituania ar putea fi amplasate anul viitor sisteme de rachete antiaeriene Patriot, odată cu desfășurarea batalionului multinațional al NATO, a declarat joi în fața presei la Vilnius un responsabil militar lituanian, relatează website-ul postului Fox News.

Generalul Vitalijus Vaiksnoras a subliniat că în prezent au loc discuții despre posibilul transfer al acestor sisteme în Lituania și încă nu s-a luat nicio decizie.

Sistemele americane Patriot sunt proiectate pentru apărarea împotriva avioanelor, dar și a rachetelor balistice.

NATO a decis în luna iulie ca anul viitor să desfășoare patru batalioane multinaționale în Polonia și în cele trei state baltice (Estonia, Letonia și Lituania), ca răspuns în fața intensificării activității militare a Rusiei în zonă.

Potrivit generalului citat, primele trupe din cadrul batalionului care va avea baza în Lituania vor sosi în această țară în luna martie, iar până în luna iulie batalionul va fi deplin operațional.

AGERPRES


populare
astăzi

1 DEZVĂLUIRE Finlandezilor li s-a spus să nu-i mai bată pe americani, pentru că era „umilitor și demoralizant”

2 BREAKING O judecătoare, membră CSM, dă în vileag caracatița clientelismului din sistemul de Justiție

3 BREAKING Priviți până unde a ajuns această spioană a Rusiei! / Mai mult, e asociată cu consulul onorific al României la Hamburg, Klaus Rainer Kirchhoff

4 VIDEO Priviți, viitorul s-a plimbat pe străzile din Davos....

5 Alimentul pe care celebrul medic Irinel Popescu îl recomandă pentru protejarea ficatului. Alcoolul și zahărul în exces fac mult rău