Raluca Olaru, calificată în sferturile probei feminine de dublu la Roland Garros

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Raluca Olaru și ucraineanca Olga Savciuk s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, după 6-3, 3-6, 6-2 cu cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Yifan Xu (China), cap de serie numărul nouă.

Olaru și Savciuk au obținut victoria într-o oră și 57 de minute, acesta fiind cel mai bun rezultat pentru româncă la un turneu de Grand Slam.

Cele două și-au asigurat 72.000 de euro și 430 de puncte WTA, iar în sferturi vor înfrunta favoritele numărul trei, Yung-Jan Chan (Taiwan)/Martina Hingis (Elveția).

Tot în sferturi s-a calificat și Irina Begu, alături de chinezoaica Saisai Zheng, după 6-4, 6-2 cu perechea chineză Ying-Ying Duan/Shuai Peng. Următoarele adversare vor fi câștigătoarele meciului Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (Australia) — Daria Gavrilova (Australia)/Anastasia Pavliucenkova (Rusia).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia