Raluca Prună, despre cazul hărțuirii șefei DNA: Nu trebuie să se întâmple așa ceva

Raluca Prună, despre cazul hărțuirii șefei DNA: Nu trebuie să se întâmple așa ceva

Ministrul Justiției, Raluca Prună, a declarat joi, întrebată despre hărțuirea șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, că acest lucru nu trebuie să se întâmple.

"Eu am aceeași părere și ca cetățean, și ca demnitar — aceea că nu trebuie să se întâmple așa ceva", a spus Prună, la sediul CSM, unde a participat la interviul pentru avizarea candidatului propus pentru funcția de procuror general al României, Augustin Lazăr .

Întrebată despre un caz în instanță în care acuzarea nu cere arestarea preventivă a unei persoane și totuși judecătorul decide acest lucru, ministrul Justiției a precizat că nu dorește să facă comentarii.

"Este ceva deloc uzual, dar nu este ceva care nu este permis de lege, deci n-aș vrea să fac comentarii cu privire la acest lucru", a spus Raluca Prună.

AGERPRES/(A — autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Ce avem noi aici?

2 BREAKING POT dispare din Parlament începând de luni!

3 Detaliul surprins pe telefonul lui Nicușor Dan în interviul cu Andreea Esca, apreciat de mii de români

4 „Mincinosule, farseorule, vicleanule” / „Cred că nu mai e sănătos la cap! Dacă te-a bătut și a luat un milion de voturi atunci ce să facem?”

5 ALERTĂ Becali / George Simion primește ordine de la un general din Cluj și o structură din Viena