Raport INSP: 90,7% dintre persoanele decedate din cauza COVID-19 aveau cel puţin o comorbiditate

În săptămâna 18 - 24 mai, 42,4% din totalul cazurilor de COVID-19 din ţara noastră s-au înregistrat în Suceava, Bucureşti, Neamţ, Botoşani şi Arad, informează luni Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit unui raport INSP, având în vedere datele raportate până pe 24 mai, 43,9% din totalul deceselor au fost înregistrate în Suceava, Bucureşti, Galaţi, Arad şi Hunedoara.

Totodată, 1 din 6 cazuri a fost înregistrat la personal medical.

INSP mai arată că 76,4% dintre decese au fost la persoane peste 60 ani, iar 58,7% - la bărbaţi.

90,7% din decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată, precizează sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 Hopa, ce avem noi aici?

4 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?