Raport INSP: 90,7% dintre persoanele decedate din cauza COVID-19 aveau cel puţin o comorbiditate

În săptămâna 18 - 24 mai, 42,4% din totalul cazurilor de COVID-19 din ţara noastră s-au înregistrat în Suceava, Bucureşti, Neamţ, Botoşani şi Arad, informează luni Institutul Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit unui raport INSP, având în vedere datele raportate până pe 24 mai, 43,9% din totalul deceselor au fost înregistrate în Suceava, Bucureşti, Galaţi, Arad şi Hunedoara.

Totodată, 1 din 6 cazuri a fost înregistrat la personal medical.

INSP mai arată că 76,4% dintre decese au fost la persoane peste 60 ani, iar 58,7% - la bărbaţi.

90,7% din decedaţi aveau cel puţin o comorbiditate asociată, precizează sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”